Create: Thu, 03/14/2019 - 00:41
Author: PiotrFurmanek
Rak piersi jest drugim zaraz po raku płuc najczęściej diagnozowanym rakiem na świecie, jednocześnie będąc najczęściej występującym rakiem wśród kobiet. Co roku notuje się ponad 16,5 tys. nowych zachorowań, a w ciągu najbliższych 10 lat liczba kobiet, które co roku zachorują, będzie rosła i przekroczy 20 tys.

Statystyki przerażają, jednak istnieje skuteczna metoda walki z rakiem – regularne badania profilaktyczne, oraz szybko postawiona diagnoza, dająca największe szanse na pełny powrót do zdrowia. W przypadku raka piersi najbardziej czułym i dokładnym badaniem diagnostycznym jest mammografia. Pozwala ona na wykrycie już drobnych zmian w tkance piersi i zdiagnozowanie choroby w niezwykle wczesnym stadium rozwoju.
Wczesne wykrycie – to życie!
W ramach walki z rakiem kobiety pomiędzy 50, a 69 rokiem życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie poddawały się mammografii, mogą skorzystać z Programu Refundacji NFZ. Przedział wiekowy kobiet, które z refundacji mogą skorzystać za darmo, jest nie bez przyczyny – w tej grupie rak piersi jest, bowiem najczęściej diagnozowany. Warto, więc poświęcić czas na profilaktykę, w myśl zasady, że wczesne wykrycie – to życie.

Program Darmowej Mammografii realizuje Centrum Nowej Ginekologii Lecznic Citomed, których Przychodnia Głowna mieści się przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73 w Toruniu.